3 sammu eterniitkatuse valimisel

Tänapäeval valmistatakse eterniitkatuseid hoopis uuemate tehnoloogiate järgi, mis tähendab, et koostisosade hulgast on kadunud mürgine asbest. Siiski, kasutatakse edasi terminit „eterniitkatus” kuna „laineline tsementkiudplaat” oleks keeruline ja segadusttekitav.

Põhikoostisained on tsement, orgaanilised kiudained (polüvinüülalkohol), tselluloosiühendeil baseeruvad filterkiud, mis annavad tootele elastsuse, täite- sidusained, karastatud lubi ja taaskasutatav kiudtsement, vesi ja õhk.

1.      Miks valida eterniitkatused?

Eterniitkatused on soodsaim valik. Korralikku katusesse investeerimine nõuab suuri väljaminekuid, kuid eterniitkatuse ruutmeetri hind on alternatiividest kindlasti soodsaim.

Keskkonnasõbralik materjal. Tänapäeval ei sisalda eterniitkatused enam asbesti ja see tähendab, et just eterniit on nii looduse,- kui ka inimsõbralik materjal.

Eterniitkatused on vastupidavad, roostevabad ning hingavad. Selle katusematerjali puhul jäävad ära paljud probleemid nagu vihmast ja tuulest tingitud kolisemine, roostetamine, niiskusekahjustused ja palju muud. Õhupoorid teevad kiudtsementplaatidest niiskust reguleeriva difuusse ja vettpidava ehitusmaterjali. Samuti on eterniit temperatuuri muutuste ja tulekindel, mis lisab aga aina rohkem plusspunkte just sedasorti katusetüübile.

Pikk eluiga. Kui katust regulaarselt hooldada, siis eterniitkatused peavad vastu 60 kuni 70 aastat.

2.      Kuhu sobivad eterniitkatused?

Vanade majade renoveerimiseks, sest nende katusesõrestik või vundament on niivõrd kulunud, et ei pruugi taluda raskete katuste koormust. Lisaks kõikidele muudele headele omadustele, on eterniitkatused ka kaalult väga kerged, mis on asendamatuks katusematerjaliks just vanadele hoonetele.

Üldjuhul sobivad eterniitkatused absoluutselt kõigile hoonetele. Uusehitistele, renoveeritavatele hoonetele, palkmajadele, kivimajadele kui ka tootmishoonetele ja lautadele.

Paigaldada võib seda juba 7 kraadise katusekalde puhul, kuid sel juhul peab kasutama spetsiaalset vuugitihendit.

3. Mis oleks eterniitkatustele alternatiiviks?

„Uueks eterniidiks” võib nimetada bituumensindel plaatidest katuseid. Ainuke vahe eterniitkatusega on see, et eterniidis sisalduv tsement on alati tugev, kuid bituumen võib soojade ilmadega pehmeks muutuda.  See ei mõjuta katuse vastpidavust, kuid eeldab teadmisi, millal ei tasuks minna katusele kõndima.  Samuti võib bituumenkatust paigaldada alates 11 kraadise kaldega katustele.

Bituumeni vormi muutlikkus on kasuks neile, kes soovivad iseärase kujuga katust, sest sedasorti katusematerjali annab vormida just selliseks nagu vaja.

Tselluloosist ja bituumenist valmistatud katuseplaat koosneb ligi 50 protsendist tselluloosist, viiest protsendist värvainest, mineraalsetest lisanditest ning 45 protsendist bituumenist.